به کلینیک تخصصی ساختمان سلامت خوش آمدید…

عصب کشی دندان

عصب کشی دندان چیست؟ بررسی کامل مراحل عصب‌ کشی دندان

عصب کشی دندان (Root Canal Treatment) یک روش درمانی است که در زمینه دندانپزشکی استفاده می‌شود و به شما امکان می‌دهد تا از عفونت و درد دندان‌های خود راحت شوید. این روش باعث جدا شدن و درمان پالپ عفونی و التهابی ریشه دندان می‌شود و باعث کاهش شدید درد دندان می‌شود.

درمان دندان‌ها شامل چندین مرحله است و عصب کشی یکی از مراحل مهم آن است که بسیاری از ما در طول زندگی خود تجربه خواهیم کرد. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌ها، و عدم مراجعه منظم به دندانپزشک می‌تواند به تدریج منجر به پوسیدگی و عفونت ریشه دندان شود. در این شرایط، شما با درد شدید و غالباً غیرقابل تحملی مواجه خواهید شد.

روش درمانی برای بهبود عفونت و درد

روش درمانی واحد برای این نوع درد، عصب کشی دندان است. این روش درمانی باید توسط یک دندانپزشک متخصص درمان ریشه اجرا شود. اگر شما در هنگام جویدن درد شدیدی احساس می‌کنید یا احساس نبض در یکی از دندان‌هایتان دارید، در این مقاله از سایت ساختمان سلامت با ما همراه باشید تا در مورد روش انجام و مراحل عصب کشی دندان بیشتر بحث کنیم.

 

عصب کشی دندان

فرآیندی برای درمان ریشه و کاهش عفونت

عصب کشی دندان یا درمان ریشه، که به آن Root Canal Treatment هم معروف است، یک فرآیند است که به تمیز کردن و رفع عفونت در ناحیه پالپ دندان کمک می‌کند. پالپ، قسمت نرم و مرکزی دندان است که شامل رگ‌های خون، بافت همبند و عصب‌ها است و در رشد و تغذیه دندان نقش دارد.

هدف عصب کشی دندان، خالی کردن ناحیه پالپ از عفونت و درمان دندان شدیداً پوسیده است. سپس، فضای پاک‌شده با استفاده از مواد و ترکیبات خاص پر می‌شود.

چه زمانی به درمان ریشه دندان نیاز داریم؟

نشانه‌هایی که نشان دهنده نیاز به درمان ریشه دندان هستند عبارتند از:

 • احساس درد شدید هنگام جویدن غذا
 • تغییر رنگ دندان
 • حساسیت به گرما و سردا
 • ورم لثه مجاور دندان پوسیده
 • بروز آبسه لثه در چندین بار

 

 

عصب کشی دندان

آیا عصب کشی دندان دردناک است؟

بسیاری از افراد با شنیدن نام عصب کشی دندان نگران و ترسیده می‌شوند. بیشترین نگرانی آنها مربوط به درد عصب کشی دندان است. با این حال، باید بگوییم که بی‌حسی موضعی که برای درمان ریشه استفاده می‌شود بسیار قوی است و در طول فرآیند عصب کشی، درد کمتری حس نخواهید کرد. در صورتی که پس از اتمام درمان و برطرف شدن بی‌حسی، هنوز احساس درد دارید، می‌توانید مسکن‌ها را مصرف کنید.

اهمیت درمان به‌موقع ریشه دندان

ریشه دندان یکی از مهمترین بخش‌های دندان است و در صورت عفونت و پوسیدگی شدید، می‌تواند منجر به مشکلات جدی شود. بنابراین، درمان به‌موقع ریشه دندان بسیار اهمیت دارد تا عفونت شدیدتر و گسترش آن به سایر بخش‌های دهان و فک جلوگیری شود. با انجام عصب کشی دندان، عفونت ریشه دندان برطرف می‌شود و دندان قابل نجات خواهد بود.

 • جلوگیری از عفونت گسترده: در صورت عدم درمان به‌موقع ریشه دندان، عفونت می‌تواند به سایر بافت‌های دهان و فک گسترش یابد. این موضوع می‌تواند منجر به مشکلات جدی‌تری مانند تورم، تشکیل خونریزی، و گاهی حتی تاثیر منفی بر سلامت کلیه شود.
 • رفع درد: عفونت در ریشه دندان معمولاً باعث درد شدید و مزاحم می‌شود. درمان به‌موقع ریشه دندان می‌تواند عفونت را کنترل کرده و درد را برطرف کند.
 • حفظ دندان طبیعی: در برخی موارد، با درمان به‌موقع و انجام عصب کشی دندان، دندان قابل نجات است و نیاز به خلع آن نیست. حفظ دندان طبیعی برای جلوگیری از مشکلاتی مانند جابه‌جایی دندان‌ها و فشار غیرطبیعی بر دندان‌های مجاور بسیار مهم است.
 • حفظ عملکرد صحیح دهان و فک: دندان‌ها نقش مهمی در عملکرد صحیح دهان و فک دارند. اگر دندان‌های ریشه دار مشکل داشته باشند و درمان به‌موقع صورت نگیرد، ممکن است عملکرد صحیح دهان و فک مختل شود و باعث مشکلاتی مانند مشکلات گوارشی و خوردن شود.

بنابراین، اهمیت درمان به‌موقع ریشه دندان برای جلوگیری از عفونت، رفع درد، حفظ دندان طبیعی و حفظ عملکرد صحیح دهان و فک بسیار بالاست. اگر شما علائم عفونت ریشه دندان را تجربه می‌کنید، بهتر است به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا تشخیص دقیق و درمان مناسب را دریافت کنید.

مراحل درمان ریشه دندان عفونی

درمان ریشه دندان عفونی شامل مراحل زیر است:

 • بی‌حسی موضعی: در ابتدا، دندانپزشک بی‌حسی موضعی را با استفاده از مواد مخصوص در نزدیکی لثه دندان پوسیده ایجاد می‌کند. این کار باعث می‌شود لثه و منطقه درمانی بی‌حس شوند تا درمان بدون درد صورت گیرد. در صورت وجود عفونت شدید، قبل از درمان ریشه، ممکن است دندانپزشک آنتی‌بیوتیک تجویز کند.
 • برداشتن پالپ دندان: سپس، دندانپزشک به ناحیه پالپ دندان دسترسی پیدا می‌کند. با ایجاد سوراخ در دندان، پالپ مرده و عصب‌ های عفونی شده را با استفاده از ابزارهای خاص عصب‌کشی برداشت می‌کند. در این مرحله، بیشتر احساس درد نخواهید کرد زیرا پالپ دندان خارج شده است.
 • ضدعفونی کردن دندان: پس از برداشتن پالپ، دندانپزشک کانال ریشه را با استفاده از آنتی‌بیوتیک موضعی ضدعفونی می‌کند. این کار به عفونت راه می‌دهد و از بروز مجدد آن جلوگیری می‌کند.
 • جای‌گذاری ابزار مخصوص: سپس، دندانپزشک ابزار انعطاف‌پذیری را در کانال ریشه قرار می‌دهد تا به شکل مورد نظر دندان را پر کند و سیلر را قرار دهد. در این مرحله، کانال ریشه به طور کامل پاکسازی می‌شود تا هیچ عفونت باقی نماند.
 • پر کردن دندان: در مرحله آخر، دندانپزشک کانال ریشه را با استفاده از خمیر سیلر و ماده لاستیکپی راه حل نمی‌کند و بنابراین به جای آن، می‌توانم به شما توضیح دهم که درمان به‌موقع ریشه دندان چرا اهمیت دارد.

عصب کشی دندان

علت شکستن دندان پس از عصب‌کشی

شکستن دندان پس از انجام عصب کشی دندان ممکن است به دلیل عوامل مختلفی رخ دهد. عمده‌ترین علت این اتفاق، عدم درمان مناسب و لق شدن دندان عصب‌کشی شده است. در حالتی که دندانی که پالپ آن برداشت شده است، شکسته شود، می‌توانید در هنگام جویدن و گرفتن غذا یا حتی در استفاده از گازها درد و احساس ناراحتی بیشتری تجربه کنید.

علت اصلی شکستن دندان پس از عصب کشی دندان، ضعف و آسیب به ساختار دندان پس از برداشتن پالپ آن است. درمان این مشکل معمولاً با روکشی از دندانپزشک انجام می‌شود. دندانپزشک با استفاده از روکش‌های مخصوص، تلاش می‌کند ساختار دندان را تقویت کرده و آن را به حالت طبیعی بازگرداند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *