به کلینیک تخصصی ساختمان سلامت خوش آمدید…

درمان سنگ کلیه

درمان سنگ کلیه به روش خانگی

سنگ کلیه و اختلالات مجاری ادراری یکی از چالش های بهداشتی مهم در جهان امروز است. این بیماری شیوع گسترده ای در بین عموم مردم دارد و می تواند در آینده نیز تشدید شود. بیش از 30% مراجعات به پزشکان اورولوژی مربوط به این عارضه است. همچنین، همه گیری سنگ کلیه در کشورهای مختلف، در حدود 1 تا 5 درصد است. بنابراین، این مشکل سلامتی نیازمند توجه و برنامه ریزی مناسب از سوی نظام های بهداشتی و درمانی است. در این مقاله از ساختمان سلامت به درمان سنگ کلیه به روش خانگی پرداخته ایم با ما همراه باشید.

درمان سنگ کلیه با نوشیدن آب

یکی از ساده ترین و موثرترین روش های درمان سنگ کلیه ، نوشیدن آب است. هیدراته کردن بدن با مصرف آب کافی، باعث می شود نمک ها و رسوبات از طریق ادرار دفع شوند. بنابراین، توصیه می شود برای درمان سنگ کلیه که در مجاری ادراری گیر کرده است، روزانه حداقل 8 لیوان آب مصرف شود.درمان خانگی سنگ کلیه با آب لیمو تازه
آب لیمو حاوی مقادیر بالای سیترات است و سیترات می تواند سنگ های کلسیمی را در خود حل کند. در مراحل اولیه تشکیل سنگ‌کلیه، مصرف روزانه 2 یا 3 عدد لیمو تازه، به تنهایی یا ترکیب با آب آشامیدنی، می تواند یک اقدام موثر برای درمان خانگی و دفع سنگ‌کلیه باشد.

درمان سنگ کلیه با سیاه دانه و عسل

اگر به دنبال درمان سنگ کلیه به روش خانگی فوری برای سنگ‌کلیه هستید، ترکیب سیاه‌دانه و عسل پیشنهاد میشود. برای استفاده، کمی سیاه‌دانه را آسیاب کرده و با یک قاشق غذاخوری عسل ترکیب کنید. این مخلوط را روزانه دو یا سه بار مصرف کنید. این روش علاوه بر تسکین درد کلیه، میتواند درمان خانگی شکستن سنگ کلیه نیز باشد.

درمان سنگ کلیه با هندوانه

هندوانه دارای آب فراوان است و میتواند حجم ادرار را به طور قابل توجهی افزایش دهد. افزایش حجم ادرار باعث رقیق شدن اسیداوریک و جلوگیری از تشکیل سنگ‌های کلیه میشود. در واقع، سم‌زدایی از کلیه‌ها با افزایش حجم ادرار روشی ساده است که با تغییر رژیم غذایی امکان‌پذیر است.

برای درمان خانگی درد سنگ کلیه با هندوانه، میتوان آب هندوانه را نوشید، از دانه‌های آن دمنوش تهیه کرد، یا یک هندوانه کامل را داخل آب پخت و به جز پوست، بقیه قسمت‌های آن را مصرف کرد.

درمان سنگ کلیه با هندوانه
درمان سنگ کلیه با هندوانه

درمان خانگی سنگ کلیه با جوانه‌ی گندم

جوانه‌ی گندم یک خوراکی مفید و سرشار از پتاسیم، منیزیم و مواد معدنی است. مصرف جوانه‌ی گندم علاوه بر تقویت عملکرد کلیه‌ها، میتواند در تهیه‌ی معجون برای دفع سنگ‌کلیه استفاده شود.

برای تهیه‌ی این معجون، مقداری جوانه‌ی گندم آسیاب شده یا خرد شده را با عسل و آب لیمو ترکیب کنید و روزانه دو مرتبه از آن استفاده کنید.

درمان سنگ کلیه با گیاهان دارویی

طب سنتی از گیاهان دارویی برای کاهش درد کلیه و افزایش حجم ادرار به منظور دفع سنگ‌کلیه استفاده می‌کند. این روش درمانی ساده و کم هزینه است که می‌تواند در درمان درد و سنگ‌کلیه موثر باشد.

گیاه قاصدک

یکی از گیاهان موثر در درمان سنگ کلیه، گیاه قاصدک است. قاصدک با جلوگیری از احتباس مایعات و افزایش حجم ادرار، مواد زائد و سمی را از طریق ادرار دفع می‌کند. دمنوش روزانه این گیاه، درمان موثری برای اختلالات کلیه است.

کاکل ذرت

همچنین کاکل ذرت به عنوان درمان قوی برای دفع سنگ‌کلیه استفاده می‌شود. افرادی که سنگ‌کلیه دارند، می‌توانند با دم کردن و نوشیدن کاکل ذرت به راحتی سنگ‌های کلیه را دفع کنند.

گیاه بابا آدم

گیاه بابا آدم نیز درمان گیاهی موثری برای سنگ‌کلیه است. این گیاه را می‌توان به صورت عرق صبح‌ها ناشتا استفاده کرد یا از برگ‌ها و ریشه‌ی آن دمنوش تهیه کرد. همچنین قرار دادن مقداری از گیاه در ماءالشعیر و نوشیدن آن، برای دفع سنگ‌کلیه و درمان درد مفید است.

در مجموع، استفاده از گیاهان دارویی مانند قاصدک، کاکل ذرت و بابا آدم، روش‌های ساده و کم‌هزینه‌ای هستند که می‌توانند در درمان سنگ‌کلیه موثر باشند.

چای سبز

  • چای سبز نقش بسیار مهمی در سلامت کلیه‌ها دارد.
  • مصرف منظم و روزانه چای سبز می‌تواند اختلالات کلیوی و سنگ‌های کلسیمی را درمان کند.
  • حتی اگر سنگ‌های کلیه شاخ گوزنی شده باشند، چای سبز به دلیل خواص آنتی‌اکسیدانی، ضد‌التهابی و افزایش حجم ادرار، می‌تواند موثر باشد.

گزنه

  • گزنه به عنوان قوی‌ترین داروی گیاهی برای شکستن و دفع سنگ‌های کلیه شناخته می‌شود.
  • مصرف روزانه دم‌نوش گزنه می‌تواند سنگ‌های بزرگ کلیه را نیز تجزیه و از طریق ادرار دفع کند.
  • به افراد مبتلا به سنگ کلیه توصیه می‌شود که از دم‌نوش گزنه استفاده کنند.

درمان سنگ کلیه

ورزش برای درمان سنگ کلیه

  • پیاده روی – به عنوان یک ورزش هوازی مناسب برای درمان و پیشگیری از سنگ‌کلیه
  • ورزش های هوازی – مانند دوچرخه سواری و شنا
  • دویدن – چه روی تردمیل و چه در فضای باز
  • رقص و ایروبیک

این ورزش ها می توانند از طریق کمک به دفع سنگ‌کلیه و همچنین پیشگیری از تشکیل سنگ های جدید، در درمان این بیماری موثر باشند. به طور خاص، پیشنهاد می شود که افراد روزانه 30 دقیقه پیاده روی انجام دهند تا سلامت کلیه خود را حفظ کنند.

بیشتر بخوانید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *