به کلینیک تخصصی ساختمان سلامت خوش آمدید…

علائم میگرن

تفاوت علائم میگرن و سردرد معمولی

آیا گاهی اوقات شما هم با سردردها و علائم میگرن مواجه می‌شوید؟ آیا دردهای شدید و طولانی مدت میگرن شما را نگران کرده است؟ احتمالاً در برخی دوره‌ها، شما نیز با سردردهای تپنده یا سردرد خوشه‌ای روبرو شده‌اید که باعث تغییر روند زندگی عادی شما شده است. در این مقاله، به بررسی انواع سردردهای میگرنی و روش‌های درمان آنها می‌پردازیم و نکاتی را که برای پیشگیری از این دردها باید رعایت کنید، با شما به اشتراک می‌گذاریم. بنابراین، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

علائم میگرن و نشانه‌های آن چیست؟

میگرن، یکی از انواع سردردها است که به صورت دردهای شدید ضربان دار در یک طرف سر همراه با علائم دیگر همچون تهوع، استفراغ و حساسیت شدید به نور و صدا مشخص می‌شود. این علائم میگرن می‌توانند در طول حملات به مدت ساعت‌ها یا حتی روزها ادامه داشته باشند. برخی از سردردهای میگرنی به حدی شدید می‌شوند که قادر به انجام فعالیت‌های روزمره نمی‌باشید و باعث اختلال در زندگی شما می‌گردند.در این مقاله در این مقاله از سایت ساختمان سلامت.، ما به بررسی تفاوت علائم میگرن و سردرد معمولی می‌پردازیم.

با توجه به تأثیر این علائم بر کیفیت زندگی، مهم است که راه‌های مدیریت و کنترل آنها را بشناسید. درمان میگرن شامل استفاده از داروها، تغییرات در روند زندگی و اعمال تغییرات در عوامل محیطی است که می‌تواند شامل تغییرات در رژیم غذایی، تمرینات و روش‌های استراحت مناسب باشد.

بهتر است با پزشک خود در مورد علائم و شدت میگرن خود صحبت کنید تا بتوانید برنامه درمانی مناسبی را برای کاهش این علائم تجربه کنید. همچنین، رعایت سبک زندگی سالم و بهره‌گیری از راه‌های مدیریت استرس و آرامش نیز می‌تواند در کاهش تکرار و شدت حملات میگرنی مؤثر باشد.

علائم میگرن

شایع ترین علائم میگرن

میگرن، یک نوع سردرد است که در واقع بیشتر از یک سردرد عادی است. علائم میگرن متنوع هستند و معمولاً با فعالیت جسمانی بیشتر تشدید می‌شوند. این بیماری، که به عنوان ششمین بیماری ناتوان کننده در جهان شناخته شده است، با فعالیت بدنی بیشتر به شدت افزوده می‌شود.

حمله میگرنی با بو، صدا و نور

افرادی که از سردرد میگرنی رنج می برند در زمان ابتلا به جاهای ساکت و بدون نور پناه می برند. در واقع نورهای خیره کننده و صداهای بلند باعث می شود که سر دردها بیشتر شوند. این گزینه در خصوص بو نیز مطرح است و گاه بوی غذا و یا بوی مربوط به سوختن چیزی برای شخص غیر قابل تحمل است و سردرد شدید سراغ وی می آید.

تهوع و استفراغ از مهم ترین علائم میگرن

طبق تحقیقاتی که از سوی تیم محقق آمریکایی صورت گرفته است افرادی که درگیر سردردهای شدید هستند بعضا حالت تهوع دارند و این موضوع نیز بخشی از علائم شخص است. یعنی اگر زمانی که سردرد شدید دارید و حالت تهوع با شما همراه است احتمال وجود این سردرد میگرن بسیار زیاد است.

اختلال تکلم

اینکه نتوانید کلمات را به خوبی ادا کنید و یا در حرف زدنتان دچار مشکل شوید، بندرت می تواند یکی از نشانه های بیماری میگرن باشد. یعنی فرد این تصور را دارد که یا نمی تواند خوب صحبت کند یا به اصطلاح حرف های نامربوط می زند. مشکلات گفتاری در این بیماری بسیار جدی هستند و باید توسط پزشک به طور دقیق مورد ارزیابی قرار بگیرند. چرا که اختلال تکلم می تواند یک نشانه مهم برای سکته مغزی هم باشد و باید توسط پزشک افتراق داده شود.

علائم میگرن

خمیازه زیاد مهم ترین علائم میگرن

بعضی از افراد به صورت متوالی خمیازه می کشند و وقتی از آنها سوال می کنید که آیا خسته هستند، پاسخشان منفی است! این خمیازه کشیدن که قبل از شروع سردرد آغاز میشود با خمیازگی خستگی فرق دارد و یکی از نشانه های شروع حمله میگرن است. البته که نمی توان به صراحت هر خمیازه ای را به این بیماری بسط داد، اما یکی از موارد پر اهمیت محسوب می شود.

سردرد ضربانی در یک طرف سر

معمولاً افراد مبتلا به میگرن، در یک طرف یا هر دو طرف سر خود درد ضربانی احساس می‌کنند. این نوع درد بسیار شایع است و پزشک بر اساس آن داروی میگرن را به بیمار تجویز می‌کند.

دفع زیاد ادرار در دوره‌های غیر عادی و مداوم

کسانی که قبل از شروع سردرد مجبور به دفع مکرر ادرار هستند، احتمالاً درگیر اورای میگرنی هستند. در واقع، این یکی از نشانه‌های پیش از سردرد است که به عنوان مرحله پیش‌نشانه (اورا) در پزشکی شناخته می‌شود. افرادی که با این مشکل روبرو هستند، معمولاً یک تا دو روز پس از آن دچار سردرد شدید می‌شوند و نیاز به آغاز درمان میگرن دارند.

آبریزش بینی مهم ترین علائم میگرن

افرادی که با سردرد سینوسی مواجه هستند، در 90 درصد موارد همراه با بیماری میگرن هستند و درد سینوسی بخشی از علائم میگرن است که نیاز به پیگیری دارد.

درد گردن

یکی از شایع‌ترین نشانه‌های مرتبط با بیماری میگرن، درد و گرفتگی گردن است. به عبارت دیگر، فرد احساس می‌کند گردنش گرفته است و یا نمی‌تواند سر خود را تکان دهد. این نشانه معمولاً قبل از حمله میگرن ظاهر می‌شود و شخص در پشت گردن خود درد ضربانی احساس می‌کند. این نشانه به قدری رایج است که پزشک معمولاً در سوالات اولیه از بیمار درباره وضعیت گردنش سوال می‌کند.

علائم میگرن

درد چشم مهم ترین علائم میگرن

دردی که در پشت چشم احساس می‌شود، یکی از نشانه‌های دیگر بیماری میگرن است. در ابتدا، فرد ممکن است فکر کند که مشکلش به چشم مربوط است و به احتمال زیاد به یک چشم‌پزشک مراجعه کند. اما پس از مدتی متوجه می‌شود که درمان چشمی تأثیری در سردردش ندارد و در واقع علت درد چشم به علت حملات میگرنی است.

هوس خوراکی یا ویار از شایع ترین علائم میگرن

از دیگر نشانه های شروع میگرن به این صورت است که شخص پیش از شروع حملات میگرنی هوس خوراکی های خوشمزه می کند و این موضوع بخش مهمی از حملات او است و می تواند بارها تکرار شود.

شدت گرفتن سردرد با فعالیت بیشتر

در این حالت فرد زمانی که از پله ها بالا می رود و یا در حال پیاده روی برای رسیدن به محل کار خود است،  درگیر درد سر می شود و در صورتی که ورزش کند و یا فعالیت های گسترده تری داشته باشد سردرد وی بیشتر و بیشتر می شود. شروع ناگهانی سردرد بدنبال فعالیت در اولین بار پزشک را مشکوک به آنوریسم مغزی می کند. اما تکرار این حالت و عدم وجود آنوریسم در تصویر برداری مغزی، میگرن فعالیتی را مطرح می کند.

بیشتر بخوانید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *