به کلینیک تخصصی ساختمان سلامت خوش آمدید…

تکرر ادرار

علت تکرر ادرار در زنان

تکرر ادرار یک شرایطی است که گاهی اوقات شما احساس می‌کنید باید بلافاصله دستشویی کنید، در حالی که می‌خواهید در مکان دیگری باشید. این اتفاق ممکن است به صورت موقت برای همه اتفاق بیفتد. اما اگر شما به طور مکرر با این مشکل مواجه هستید، ممکن است احساس کنید که مثانه شما به جای شما کنترل دارد و شما قادر به کنترل آن نیستید. به عنوان مثال، شما ممکن است در حین خواب بیدار شده و نیاز به استفاده از دستشویی داشته باشید.تکرر ادرار می‌تواند به روش‌های مختلفی زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهد.

علت تشخیص تکرر ادرار در زنان و روش‌های درمان

تکرر ادرار در زنان به وقوع ادرار بیش از حد معمول در طول روز اشاره دارد. به عبارتی دیگر، فرد ممکن است حس کند که نیاز به ادرار کردن بیش از حد معمول دارد. در حالتی که این وضعیت به صورت مکرر رخ دهد، تکرر ادرار نامیده می‌شود. به طور کلی، ادرار کردن بین 6 تا 8 بار در 24 ساعت برای زنان سالم و بدون بارداری، طبیعی تلقی می‌شود. اگر تعداد ادرار بیش از این باشد، ممکن است نشانه تکرر ادرار باشد.در این مقاله از سایت ساختمان سلامت با ما همراه باشید تا علت تکرر ادرار در زنان بشناسید.

ممکن است به صورت اتفاقی و خودبخود رخ دهد و نشانه‌ای از مشکلی در سلامتی و بیماری نباشد. با این حال، اگر همراه با علائم دیگری مانند تب یا سوزش هنگام ادرار کردن باشد، بهتر است با پزشک و متخصص ارولوژی مشورت کنید تا بررسی‌ها و آزمایشات تشخیصی را انجام داده و ارتباط آن با بیماری‌های دیگر را بررسی کنید.

بیدار شدن در شب برای ادرار کردن نیز به عنوان تکرر ادرار در شب شناخته می‌شود (که به آن شب ادراری نیز گفته می‌شود) و ممکن است با یا بدون تکرر ادرار در طول روز رخ دهد. اگرچه ادرار بیش از یک بار در شب در پیران متداول است، اما مهم است که علت آن را تعیین کنید تا با مشاوره پزشک، بهترین راهکار درمانی را پیدا کنید.

تکرر ادرار

تفاوت بین تکرر ادرار و بی‌اختیاری ادرار

تکرر ادرار و بی‌اختیاری ادراری دو وضعیت متفاوت هستند و نباید آن‌ها را با هم اشتباه گرفت. این دو وضعیت در حقیقت اشاره به دو مشکل مختلف در کنترل ادرار دارند.

در بی‌اختیاری ادراری، فرد قادر به کنترل ادرار خود نیست و ادرار به صورت ناخواسته از دست می‌دهد. این مشکل می‌تواند به شکل نشت ادرار یا دفع ادرار در لحظات نامناسب رخ دهد. به عبارت دیگر، فرد نمی‌تواند کنترل ارادی بر ادرار خود داشته باشد.

اما در تکرر ادرار، ادرار به صورت ارادی دفع می‌شود، اما به دلایلی مانند اضطراب، عوامل استرس زا، بیماری‌های مرتبط با مجرای ادراری و … فرد نیاز بیش از حد به دستشویی دارد و باید به طور مکرر به دستشویی برود. در این حالت، ادرار به صورت ارادی دفع می‌شود و نشت ادرار یا بی‌اختیاری ادراری رخ نمی‌دهد.

علت تکرر ادرار در زنان چیست؟

دلایل تکرر ادرار در زنان می‌توانند عوامل مختلفی مانند سن، عادت‌ها، شرایط پزشکی و شرایط زندگی باشند. برخی از دلایل رایج عبارتند از:

  1. مصرف بیش از حد مایعات: نوشیدن بیش از حد آب و سایر مایعات می‌تواند منجر به این عارضه شود، زیرا بدن باید مایعات اضافی را دفع کند.
  2. مصرف الکل، کافئین و دیورتیک‌ها: مصرف الکل، کافئین و برخی دیورتیک‌ها مانند شیرین کننده‌های مصنوعی می‌تواند به تکرر ادرار منجر شود.
  3. عفونت مجاری ادراری (UTI): عفونت مجاری ادراری یکی از دلایل شایع این عارضه در زنان است و با علائمی همچون درد و سوزش هنگام ادرارکردن همراه است.
  4. واژینیت: واژینیت یا التهاب واژن نیز می‌تواند به تکرر ادرار از طریق تحریک ناحیه تناسلی و درد در هنگام ادرارکردن منجر شود.
  5. مثانه بیش فعال: در مثانه بیش فعال، فرد احساس می‌کند که بیشتر از حد نیاز به ادرار کردن دارد و بنابراین به طور مکرر به دستشویی می‌رود.
  6. سیستیت بینابینی یا سندروم مثانه: سیستیت بینابینی یا IC در اثر تحریک عضلات داخل و اطراف مثانه به وجود می‌آید و ممکن است با فشار در ناحیه تحتانی شکم و تکرر ادرار همراه باشد.

سنگ مثانه

مواد و املاح معدنی در ادرار توده‌های سخت و کوچکی تشکیل می‌دهند که می‌توانند باعث این عارضه و سوزش در ناحیه شکم شوند.

بارداری

فشار رحم در حال انبساط بر روی مثانه می‌آورد که باعث تخلیه بیشتر مثانه و ادرار کردن مکرر می‌شود.

استرس و اضطراب

استرس و اضطراب می‌توانند سیستم عصبی سمپاتیک را فعال کرده و ترشح هورمون‌های استرسی که نقش در ترشح ادرار دارند، تحریک کنند. این ممکن است باعث ادرار کردن مکرر شود.

تکرر ادرار

کاهش استروژن

کاهش سطح استروژن، مانند در دوران یائسگی، می‌تواند باعث احساس پر شدن مثانه و این عارضه شود.

ضعیف شدن عضلات کف لگن

ضعف عضلات کف لگن می‌تواند باعث کمی خروج اندام‌ها از محل خود شود و تکرر ادرار را ایجاد کند.

دیابت

در دیابت، سطح قند خون بالا می‌رود که ممکن است باعث ادرار کردن مکرر شود.

عوارض عمل جراحی

عمل جراحی در ناحیه مجاور مثانه می‌تواند باعث این عارضه شود.

همچنین، عوامل محیطی مانند آب و هوای سرد، باد، صدمات ناگهانی، مصرف مایعات مهارکننده و مصرف برخی داروها نیز می‌توانند باعث تکرر ادرار شوند.

به طور خلاصه، این عارضه می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله سنگ مثانه، بارداری، استرس و اضطراب، کاهش استروژن، ضعف عضلات کف لگن، دیابت، عوارض عمل جراحی و عوامل محیطی باشد.

بیشتر بخوانید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *