به کلینیک تخصصی ساختمان سلامت خوش آمدید…

کووید-19

آگاهی از علائم و عوارض کووید 19

عوارض کووید 19 یک بیماری عفونی است که توسط ویروس جدیدی به نام سارس-کوو-۲ ایجاد می‌شود. این ویروس در اواخر سال ۲۰۱۹ در چین شناسایی شد و سپس به سرعت به بیش از ۲۰۰ کشور جهان منتشر شد. کووید 19 می‌تواند علائم متفاوتی را در افراد مختلف ایجاد کند، از جمله تب، سرفه، تنگی نفس، گلودرد، سردرد، از دست دادن بویایی و چشایی، اسهال و غیره. برخی از افراد ممکن است علائم خفیف یا هیچ علامتی نداشته باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است علائم شدید و حیاتی داشته باشند و نیاز به بستری در بیمارستان و اکسیژن درمانی داشته باشند. در این مقاله، ما قصد داریم به شما برخی از علائم و عوارض شایع و جدی کووید-19 را معرفی کنیم و راه ‌های پیشگیری و درمان آن را به شما آموزش دهیم.

عوارض کووید 19
عوارض کووید 19

علائم شایع کووید 19

به طور کلی، علائم کووید 19 می‌توانند بین ۲ تا ۱۴ روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ظاهر شوند. اما میانگین زمان نهفتگی حدود ۵ روز است. علائم کووید-19 ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشند، اما برخی از علائم شایع که می‌توانند نشانه‌ای از ابتلا به کووید-19 باشند که عبارتند از:

تب

یکی از علائم رایج کووید-19 است که در حدود ۸۸ درصد از بیماران مشاهده شده است. تب به معنای افزایش دمای بدن بیش از حد طبیعی است که معمولا بین ۳۶.۵ تا ۳۷.۵ درجه سانتی­گراد است. ممکن است با لرزش، عرق کردن، احساس سرما یا گرما همراه باشد. تب معمولا نشانه‌ای از واکنش سیستم ایمنی بدن به عفونت است و می‌تواند با مصرف دارو های کاهنده تب مانند آسپرین، ایبوپروفن یا پاراستامول کنترل شود.

سرفه

یکی دیگر از علائم رایج کووید-19 است که در حدود ۶۷ درصد از بیماران مشاهده شده است. سرفه ممکن است خشک یا تر باشد و ممکن است با خلط، درد سینه، خون‌خواری یا سختی در بلعیدن همراه باشد. همچنین سرفه ناشی از کووید-19 معمولا بیش از دو هفته ادامه دارد و ممکن است با مصرف دارو های ضد سرفه، شربت ‌های گیاهی، نوشیدن آب گرم یا استفاده از مرطوب‌ کننده هوا کاهش یابد.

تنگی نفس

یا دیس پنه یکی از علائم جدی کووید-19 است که در حدود ۳۸ درصد از بیماران مشاهده شده است. تنگی نفس به معنای دشواری در تنفس یا احساس نفس نفس زدن است که ممکن است با سرعت تنفس، تعداد تنفس، رنگ پوست یا انگشتان، سیانوز یا احساس خفگی همراه باشد. ممکن است نشانه‌ای از آسیب به ریه ‌ها یا کاهش اکسیژن خون باشد و نیاز به درمان فوری دارد. افرادی که تنگی نفس دارند باید سریعا به پزشک مراجعه کنند یا به بخش اورژانس بیمارستان بروند.

گلودرد

یکی از علائم کمتر شایع کووید-19 است که در حدود ۱۴ درصد از بیماران مشاهده شده است. گلودرد به معنای درد، خارش، سوزش یا حساسیت در گلو است که ممکن است با بلعیدن، صحبت کردن یا خوردن غذا تشدید شود. ممکن است نشانه‌ای از التهاب گلو یا فارنژیت باشد که معمولا ناشی از عفونت ویروسی یا باکتریایی است. گلودرد ممکن است با مصرف دارو های ضد درد، گیاهی، نوشیدن مایعات گرم یا استفاده از قطره‌ های بینی کاهش یابد.

علائم کووید 19
علائم کووید 19

سردرد

یکی دیگر از علائم کمتر شایع کووید-19 است که در حدود ۱۳ درصد از بیماران مشاهده شده است. سردرد به معنای درد یا فشار در سر، پیشانی، چشم ‌ها یا گردن است که ممکن است با نور، صدا، حرکت یا تغییر وضعیت تشدید شود. ممکن است نشانه‌ای از التهاب مغز یا سینوزیت باشد که معمولا ناشی از عفونت ویروسی یا باکتریایی است. سردرد ممکن است با مصرف دارو های ضد درد، استراحت، اجتناب از عوامل محرک یا استفاده از کمپرس سرد یا گرم کاهش یابد.

از دست دادن بویایی و چشایی

یا آنوسمی یکی از علائم خاص و مشخص کننده کووید-19 است که در حدود ۴۰ درصد از بیماران مشاهده شده است. این علائم به معنای کاهش یا نداشتن توانایی بوییدن یا چشیدن مواد مختلف است که ممکن است با تغییر در ادراک طعم یا بو همراه باشد. ممکن است نشانه‌ای از آسیب به عصب بویایی یا سلول‌ های حسی بینی و دهان باشد که توسط ویروس مورد حمله قرار گرفته‌اند. این علائم معمولا بعد از بهبودی از کووید-19 برطرف می‌شوند، اما در برخی موارد ممکن است مدت زمان طولانی ‌تری طول بکشند.

اسهال

یکی از علائم گوارشی کووید-19 است که در حدود ۱۹ درصد از بیماران مشاهده شده است. اسهال به معنای داشتن مدفوع مایع یا نرم بیش از سه بار در روز است که ممکن است با درد شکم، تهوع، استفراغ، تب، کاهش وزن یا کم خونی همراه باشد. ممکن است نشانه‌ای از عفونت یا التهاب روده‌ ها باشد که توسط ویروس یا باکتری ‌های موجود در مدفوع بیماران کووید-19 ایجاد شده‌اند. اسهال ممکن است با مصرف دارو های ضد اسهال، نوشیدن مایعات فراوان، اجتناب از غذاهای چرب، تند یا الکلی کاهش یابد.

نتیجه گیری

کووید-19 یک بیماری عفونی است که می‌تواند علائم و عوارض متفاوتی را در افراد مختلف ایجاد کند. برخی از علائم شایع کووید-19 عبارتند از تب، سرفه، تنگی نفس، گلودرد، سردرد، از دست دادن بویایی و چشایی و اسهال. برای پیشگیری از ابتلا به کووید-19، لازم است که موارد زیر را رعایت کنیم.

  • استفاده از ماسک، دستکش و عینک محافظ
  • رعایت فاصله اجتماعی حداقل ۲ متر
  • شستن دست ‌ها با آب و صابون یا الکل برای حداقل ۲۰ ثانیه
  • اجتناب از لمس چشم‌ ها، بینی و دهان
  • اجتناب از افراد بیمار یا مشکوک به بیماری
  • اجتناب از سفر، جمعیت و مراکز عمومی
  • دریافت واکسن کووید-19 در صورت امکان

برای درمان کووید 19، لازم است که به پزشک یا مرکز بهداشتی مراجعه کنیم.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید و آموزنده بوده باشد و بتوانید با آگاهی بیشتر از خود و دیگران در برابر کووید-19 محافظت کنید.

بیشتر بخوانید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *