به کلینیک تخصصی ساختمان سلامت خوش آمدید…

Cataract

آب مروارید چیست؟

آب مروارید Cataract، یک حالت عارضه‌ای است که در قرنیه چشم ایجاد می‌شود. قرنیه چشم ساختار شفافی دارد و به عنوان یک پنجره شفاف برای نور ورودی به چشم عمل می‌کند. در آب مروارید، قرنیه با الودگی‌ها و تغییرات در ساختار خود، شفافیت خود را از دست می‌دهد و لکه‌های مارموری شکلی روی آن ایجاد می‌شود. این عارضه باعث محدود شدن دید و کاهش وضوح بینایی می‌شود.

معمولاً آب مروارید به عنوان یک علامت پیری شناخته می‌شود و با افزایش سن رخ می‌دهد. اگرچه آب مرواریـد ناگزیر از پیشرفت پیری نیست، اما می‌توان با درمان مناسب این عارضه را کنترل کرد و مشکلات بینایی را به حداقل رساند. در صورت عدم مراجعه به یک پزشک چشم‌پزشک، آب مرواریـد ممکن است باعث کاهش تدریجی بینایی شود و توانایی انجام فعالیت‌های روزمره را برای فرد سخت کند. بنابراین، پیشنهاد می‌شود در صورت تشخیص آب مروارید، به طبیب چشم مراجعه کرده و درمان مناسب را انجام دهید.با ما در این مقاله از سایت ساختمان همراه باشید تا غلائم و راه های درمان و همچنین پیشگیری از این  بیماری مطلع شوید.

علائم آب مروارید

علائم آب مروارید ممکن است به طور آرام و تدریجی ظاهر شوند و در ابتدا ممکن است شما آن‌ها را جدی نگیرید. شایع‌ترین علائم این بیماری شامل موارد زیر می‌شوند:

 • دید تار، مه‌آلود و ابری: افراد مبتلا به آب مروارید ممکن است دید تاری داشته باشند و احساس کنند که دنیا مه‌آلود و ابری شده است.
 • تغییر در مشاهده رنگ‌ها: ممکن است قدرت تشخیص و تمییز رنگ‌ها در چشم‌های مبتلا به این بیماری کاهش یابد و احساس کنند که رنگ‌ها کمی کبود یا کم روشن‌تر شده‌اند.
 • نزدیک بینی: برخی افراد ممکن است به نزدیکی اشیا بیش از پیش نیاز داشته باشند و برای خواندن متون یا دیدن اشیا نیاز به نگاه نزدیک‌تر داشته باشند.
 • کاهش دید در شب: آب مروارید می‌تواند باعث کاهش دید در شب شود و افراد ممکن است دچار مشکل در دیدن در شرایط نور کم شوند.
 • تغییر شماره عینک: اگر شما قبلاً از عینک استفاده می‌کردید، آب مروارید می‌تواند باعث تغییر در نیاز به تنظیمات عینک شما شود و شما ممکن است نیاز به عینک با قدرت بزرگتر یا کوچکتر داشته باشید.
 • دوبینی در چشم آسیب‌دیده: در برخی موارد، آب مرواریـد می‌تواند باعث ایجاد دوبینی در چشم آسیب‌دیده شود، به طوری که افراد دو تصویر متمایز از یک شیء را مشاهده می‌کنند.
 • احساس نیاز به نور بیشتر برای مطالعه: برخی افراد ممکن است احساس کنند که برای خواندن یا مشاهده متون نیاز به نور بیشتری دارند تا بتوانند به‌طور راحت آن‌ها را بخوانند.
 • احساس تابش خیره کننده در اطراف نور: در برخی موارد، افراد مبتلا به آب مرواریـد ممکن است در معرض نور قوی یا تابش خیره کننده احساسی نامطلوب داشته باشند.

مهم است بدانید که این علائم ممکن است در هر فرد متفاوت باشد و برای تشخیص و درمان صحیح، مراجعه به یمتخصص چشم‌پزشک الزامی است. تشخیص آب مروارید و تعیین راه‌های درمانی مناسب تنها توسط یک پزشک متخصص انجام می‌شود.

Cataract

آب مروارید رسیده به چه معناست؟

اصطلاح “آب مروارید رسیده” به معنای رسیدن بیماری  به یک مرحله پیشرفته است. در این مرحله، بیماری به حدی تشدید شده است که چشم‌پزشک توصیه می‌کند درمان مناسب را انجام داده و آب مروارید را بردارید. در این موارد، ممکن است یک یا هر دو چشم مبتلا به آب مرواریـد باشند. اگرچه در برخی موارد، آب مروارید ممکن است به تنهایی بر روی بینایی تأثیر چندانی نگذارد و زندگی روزمره فرد را تحت تأثیر قرار ندهد، اما وقتی که با مشکلاتی مانند دید تار، کاهش دید در شب، دوبینی و غیره مواجه شوید، به معنای آب مروارید رسیده‌اید و نیاز به درمان جدی‌تری دارید. در این صورت، ممکن است پزشک تصمیم به جراحی بگیرد که ممکن است به صورت مرحله‌ای در بازه زمانی چند روز بر روی هر دو چشم انجام شود.

تشخیص آب مروارید چشم

برای تشخیص آب مـروارید، پزشک متخصص چشم و اپتومتریست ممکن است از روش‌ها و آزمایشات زیر استفاده کنند:

معاینه چشم

پزشک با استفاده از ابزارهای مختلف، از جمله لامپ شکاف، عینک و لنزهای خاص، چشم‌های شما را معاینه می‌کند. این معاینه شامل بررسی ساختار چشم، اندازه و شکل عدسی، وجود هرگونه التهاب یا آسیب در عینک و قرنیه و سایر قسمت‌های چشم است.

تست حدت بینایی

در این تست، پزشک با استفاده از جدولی که شامل حروف و اعداد کوچک با اندازه‌های مختلف است، بررسی می‌کند که شما قادر به تشخیص و خواندن حروف و اعداد با اندازه‌های مختلف هستید. این تست به ارزیابی دقیق‌تر بینایی شما کمک می‌کند.

امتحان لامپ شکاف

در این آزمایش، پزشک با استفاده از لامپ شکاف، نوری قوی به چشم شما می‌اندازد تا قسمت‌های مختلف چشم بررسی شوند. این آزمایش می‌تواند کمک کند تا علائم و عوارض آب مروارید مشخص شود.

<h3>سوالات درباره سابقه پزشکی و تأثیرات بیماریپزشک ممکن است سوالاتی در مورد سابقه پزشکی شما، اعراض و علائمی که تجربه می‌کنید، و تأثیرات بیماری بر زندگی روزمره شما بپرسد. این اطلاعات به پزشک کمک می‌کند تا تشخیص دقیق‌تری درباره وضعیت چشم‌های شما بگذارد.

Cataract

انواع آب مروارید

انواع اب‌ مروارید توضیحات
آب‌مروارید کودکان در نوزادان و کودکان شایع است و به‌دلیل سابقه خانوادگی یا به صورت مادرزادی بروز پیدا می‌کند. برای جلوگیری از ابتلا به تنبلی چشم باید فوری درمان شود.
آب‌مروارید ضربه‌ای بر اثر برخورد جسم سنگین یا آسیب به چشم ایجاد می‌شود و درمان آن به‌دلیل ترمیم ساختار اطراف لنز دشوار است.
آب‌مروارید ثانویه به صورت لکه‌هایی بر روی کپسول لنز یا غشای پوشاننده آن ایجاد می‌شوند. این عارضه با جراحی به‌راحتی درمان خواهد شد.

راه های جلوگیری از آب مروارید چشم

برای پیشگیری از بیماری آب مروارید چشم، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. استفاده از عینک آفتابی و کلاه لبه دار: در معرض آفتاب بودن، از عینک آفتابی با فیلتر UV و کلاه لبه دار استفاده کنید تا از تابش مستقیم آفتاب محافظت کنید.
 2. ترک سیگار: سیگار آسیب زیادی به سلامتی چشم‌ها و بینایی وارد می‌کند. ترک سیگار می‌تواند به بهبود وضعیت چشم‌ها کمک کند و ریسک ابتلا به بیماری آب مروارید را کاهش دهد.</p>
 3. تغذیه سالم: مصرف مقدار مناسبی از میوه‌ها و سبزیجات غنی از ویتامین‌ها و مواد مغذی برای حفظ سلامت چشم‌ها بسیار مهم است. به خصوص، سبزیجات تیره و برگدار مانند اسفناج، کلم پیچ و کلم سبز حاوی مواد مفیدی برای چشم هستند.
 4. معاینه گشادی مردمک چشم: در صورتی که سن شما 60 سال یا بیشتر است، توصیه می‌شود حداقل هر دو سال یک بار معاینه گشادی مردمک چشم (dilated eye exam) را انجام دهید. این آزمایش به پزشک امکان می‌دهد تغییراتی که درون چشم رخ داده است را بررسی کند و به زودی هرگونه بیماری را تشخیص دهد.

آب مروارید وابسته به سن

درست است که آب مروارید به طور عمده به سن مربوط می‌شود و در افراد مسن‌تر رخ می‌دهد. عوامل سن و تأثیرات تخریبی پیری بر روی ساختار سلولی چشم، نقش اساسی در پاتوژنز آب مروارید دارند. تغییرات آناتومیکی و فوق ساختاری در لنز چشم که باعث کدورت آن می‌شود، به عنوان عوامل معروف مرتبط با آب مروارید شناخته شده‌اند. با این حال، مکانیسم دقیق بروز بیماری هنوز مشخص نیست.

آب مروارید غیر وابسته به سن

بله، درست است که آب مروارید همچنین می‌تواند به دلایل غیر وابسته به سن نیز رخ دهد. این نوع بیماری چشم ممکن است ناشی از عوامل متنوعی باشد، از جمله:

 • ضربه: آب مروارید ممکن است در اثر ضربه مستقیم به چشم یا صدمه فیزیکی دیگری رخ دهد.
 • یووئیتیس: التهاب درونی چشم به عنوان نتیجه‌ای از عوامل مختلف مانند عفونت‌ها، آلرژی، یا بیماری‌های التهابی می‌تواند آب مرواریـد را ایجاد کند.
 • اسکلریت: التهاب صفحه سفید چشم که به طور خاص اسکلریت نکروزان نامیده می‌شود، ممکن است منجر به تشکیل آب مرواریـد شود.
 • تابش تومور داخل چشم: در برخی موارد، تابش تومور داخل چشم می‌تواند باعث این بیماری شود.
 • تأثیر متابولیک بیماری‌های سیستمیک: برخی از بیماری‌های سیستمیک که تأثیر متابولیکی روی چشم دارند، مانند دیستروفی میوتونیک، می‌توانند به آب مروارـید منجر شوند.
 • استفاده از داروها: استفاده از برخی داروها مانند کورتیکواستروئیدهای موضعی یا فنوتیازین‌ها

آب مروارید

درمان آب مروارید

تغییرات زندگی

در موارد سبک آب مرواریـد، تغییرات ساده در روش زندگی ممکن است کمک کننده باشد. این شامل استفاده از چراغ‌های روشن‌تر، استفاده از عینک آفتابی با فیلترهای ضد نور، استفاده از لنزهای بزرگنمایی و مدیریت موثر نور محیط است.

عینک یا لنز جدید

در برخی موارد، تغییر عینک یا لنز تماسی ممکن است بهبود ببخشد و در اوایل بیماری کمک کند. پزشک چشم‌پزشک می‌تواند نسخه جدیدی از عینک یا لنز تماسی را تجویز کند.

جراحی

در موارد شدید آب مروارید، جراحی ممکن است ضروری باشد. نوع جراحی مورد نیاز بستگی به نوع و شدت آب مروارید دارد. در برخی موارد، جراحی لنز چشم (عمل جایگزینی لنز داخل چشم) یا جراحی اسکلرال (از بین بردن لایه بیرونی چشم) ممکن است انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *