به کلینیک تخصصی ساختمان سلامت خوش آمدید…

آلرژی

آلرژی چیست؟

آلرژی واکنش بدن شما به یک پروتئین خارجی است. معمولاً این پروتئین ها (آلرژن ها) بی ضرر هستند. با این حال، اگر به پروتئین خاصی حساسیت دارید، سیستم دفاعی بدن (سیستم ایمنی) به حضور آن در بدن شما بیش از حد واکنش نشان می دهد.

واکنش آلرژیک چیست؟

واکنش آلرژیک روشی است که بدن شما به یک آلرژن پاسخ می دهد. اگر آلرژی دارید، اولین باری که با یک آلرژن خاص مواجه می شوید، بدن شما با ایجاد ایمونوگلوبولین E (IgE) پاسخ می دهد. سیستم ایمنی بدن شما آنتی بادی هایی را برای تشکیل IgE می سازد. آنتی بادی‌های IgE به ماست‌سل‌ها (سلول‌های آلرژی) که در پوست، مجاری تنفسی (راه‌های هوایی) و غشای مخاطی در اندام‌های توخالی که از دهان به مقعد (معده گوارش یا دستگاه گوارش) به یکدیگر پیوند می خورند، متصل می‌شوند.

آنتی بادی ها آلرژن ها را در بدن شما پیدا می کنند و با بردن آنها به ماست سل (سلول آلرژی)، جایی که به گیرنده خاصی متصل می شوند، به حذف آنها کمک می کنند. این باعث می شود که سلول های آلرژیک هیستامین آزاد کنند. هیستامین چیزی است که باعث علائم آلرژی شما می شود.

آلرژی
آلرژی

درمان آلرژی

اجتناب از آلرژن ها یک رویکرد درمانی مهم است. با این حال، اغلب واکنش های آلرژیک را به طور کامل پایان نمی دهد. داروهای ضد آلرژی بدون نسخه و با نسخه نیز راه حلی برای مدیریت آلرژی شما هستند. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

داروهای درمانی آلرژی

  • آنتی هیستامین ها
  • فکسوفنادین
  • لوراتادین
  • ستیریزین
  • اسپری بینی

این داروها برای استفاده روزانه بسیار مؤثر و بی خطر هستند، اما ممکن است درمان چند روز تا یک هفته طول بکشد.

  • اسپری بینی فلوتیکاسون
  • کرومولین سدیم
  • اسپری بینی آنتی هیستامین
  • ضد احتقان ها

این داروها باید با احتیاط در درمان آلرژی به دلیل عوارض جانبی بیشتر و نگرانی های مربوط به مصرف طولانی مدت استفاده شوند.

ایمونوتراپی آلرژی

اگر نتوانید علائم آلرژی خود را از طریق داروهای بدون نسخه و تجویزی و اجتناب از آلرژن ها مدیریت کنید، ممکن است پزشک ایمونوتراپی (واکسن های آلرژی) و/یا ایمونوتراپی زیرزبانی (قطره های آلرژی) را توصیه کند. پزشک شما را در معرض مقادیر کمی از آلرژن ها قرار می دهد و به تدریج دوز را طی چند ماه افزایش می دهد. قرار گرفتن در معرض تدریجی باعث ایجاد تحمل نسبت به آلرژن می شود.

شستشوی بینی با آب نمک برای آلرژی

دیگ نتی وسیله‌ای است که بدون نسخه پزشک، محلول نمکی (نمک) را از طریق مجرای بینی شما هل می‌دهد. این به پاکسازی مخاط و آلرژن های محبوس شده در مجرای بینی شما کمک می کند.

بهترین درمان برای آلرژی چیست؟

اسپری‌های استروئیدی بینی معمولاً مؤثرترین دارو برای افراد مبتلا به علائم رینیت آلرژیک هستند. آنتی هیستامین ها برخی از اثرات هیستامین را مسدود می کنند و ممکن است مزایای بیشتری ارائه دهند. ایمونوتراپی به ایجاد تحمل نسبت به آلرژن ها کمک می کند و می تواند بسیاری از علائم مربوط به قرار گرفتن در معرض آلرژی استنشاقی را بهبود بخشد.

به یاد داشته باشید، بدن شما منحصر به فرد است. داروهای بدون نسخه یا نسخه ای برای یک فرد ممکن است برای شما خوب عمل نکنند.با یک پزشک آگاه صحبت کنید. آنها می توانند بهترین درمان را برای شما توصیه کنند.

عوامل خطر آلرژی

حساسیت اساساً به دلیل گمراهی دستگاه ایمنی رخ می‌دهد. در حالی که بدن تلاش می‌کند از فرد در برابر آسیب محافظت کند، آلرژن‌ها (مانند گرده گیاهان یا شوره پوست حیوانات خانگی) را به ‌اشتباه عامل مهاجم تلقی می‌کند. پاسخ بدن ممکن است علائم خفیفی مانند سرفه، عطسه، گرفتگی بینی یا خارش ایجاد کند. البته این پاسخ ممکن است باعث بروز بثورات پوستی وسیع حاد یا آنافیلاکسی تهدیدکننده حیات شود.

آلرژی زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن شما یک ماده خاص را مضر ببیند. با ایجاد یک واکنش آلرژیک عکس العمل نشان می دهد. موادی که باعث واکنش های آلرژیک می شوند، آلرژن هستند.

انواع مختلفی از آلرژی وجود دارد. برخی از آن ها فصلی و برخی دیگر در تمام طول سال هستند. برخی از آلرژی ها ممکن است مادام العمر باشند. این مهم است که با پزشک خود برای ایجاد برنامه ای برای مدیریت آلرژی خود کار کنید. اجتناب از آلرژن ها بهترین راه برای جلوگیری از واکنش آلرژیک است.

آلرژی

انواع آلرژی

همه آلرژن ها یکسان نیستند و واکنش فرد ممکن است در درجه متفاوت باشد. شایع ترین آلرژن های مسئول واکنش های آلرژیک عبارتند از:

آلرژی فصلی

اگر در فصول خاصی از سال عطسه یا سرفه می کنید، ممکن است از آلرژی فصلی رنج ببرید. در سراسر جهان، درختان در طول بهار شکوفا می شوند. فصل گرده درختان حدود چند ماه پایدار است و به دنبال آن فصل تابستان ادامه دارد. در پاییز، بسیاری از مردم از آلرژی به علف های هرز و ابروسیا رنج می برند.

آلرژی به داروها

واکنش به داروها نسبتاً رایج است. با این حال، درجات مختلفی برای این واکنش ها وجود دارد. یک نفر ممکن است دچار بثورات و/یا تورم شود در حالی که فرد دیگری ممکن است دچار مشکل در تنفس شود. به طور معمول، 5-10 درصد از واکنش های دارویی به دلیل واکنش آلرژیک به دارو است. داروهایی که شایع ترین واکنش ها را ایجاد می کنند عبارتند از: آنتی بیوتیک ها (پنی سیلین)، آسپرین/داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، شیمی درمانی، درمان با آنتی بادی مونوکلونال و داروهای ضد تشنج. خطر ابتلا به آلرژی دارویی با مصرف مکرر دارو، اگر دارو به طور فیزیکی با پوست شما تماس داشته باشد یا از طریق تزریق تجویز شود، افزایش می یابد.

انواع آلرژی
انواع آلرژی

واکنش آلرژیک خوراکی ها

بیشتر آلرژی های غذایی در دوران کودکی ایجاد می شود، اگرچه آلرژی غذایی می تواند در بزرگسالی نیز ایجاد شود. غذاهایی که باعث بیشتر حساسیت های غذایی در بزرگسالان می شوند عبارتند از: ماهی، بادام زمینی، صدف، آجیل درختی. آلرژی غذایی مانند عدم تحمل غذایی نیست. در آلرژی های غذایی، سیستم ایمنی نسبت به پروتئین موجود در غذا بیش از حد واکنش نشان می دهد. علائم آلرژیک می تواند بلافاصله پس از خوردن غذا ظاهر شود. واکنش های آلرژیک به غذا می تواند تهدید کننده زندگی باشد. افراد مبتلا به آلرژی غذایی باید مراقب باشند تا از غذاهایی که به آن حساسیت دارند اجتناب کنند.

واکنش آلرژیک لاتکس

لاتکس نسبت به گذشته کمتر رایج است. لاتکس را می توان در دستکش های لاستیکی، کاندوم ها، بادکنک ها، اسباب بازی ها و نوارهای لاستیکی یافت. این ماده ای است که توسط درختان لاستیک تولید می شود و در طول فرآیند تولید با مواد شیمیایی ترکیب می شود که به آن خاصیت ارتجاعی می بخشد.

نزدیک به 50 درصد افراد مبتلا به آلرژی به لاتکس از نوع دیگری نیز رنج می برند. برخی از بیماران مبتلا به آلرژی به لاتکس همچنین به میوه‌ها و سبزیجاتی مانند موز، آووکادو، گوجه‌فرنگی یا شاه بلوط حساسیت دارند، می‌توانند باعث ایجاد واکنش در افراد حساس به لاتکس شوند. حساسیت به لاتکس می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. واکنش های آلرژیک می تواند با قرار گرفتن در معرض مداوم بدتر شود. آلرژی به لاتکس توسط متخصص قابل تشخیص است.

واکنش آلرژیک کپک

صدها نوع کپک وجود دارد، اما همه آنها علائم آلرژی را ایجاد نمی کنند. کپک ها هاگ های کوچک قارچی هستند که در هوا یافت می شوند. کپک در محیط‌های مرطوب رشد می‌کند و می‌تواند در خانه‌ها یا ساختمان‌های دیگر و خارج از آن پیدا شود. همه با هاگ هایی که در هوا شناور هستند در تماس هستند. اما همه نسبت به کپک واکنش نشان نمی دهند. واکنش‌های آلرژیک به کپک‌ها می‌تواند باعث سرفه، خارش چشم، احتقان و سایر علائم آلرژیک شود که باعث ایجاد احساس وحشتناکی در شما می‌شود. آلرژی به کپک با بدتر شدن آسم مرتبط است و قرار گرفتن مداوم در معرض آنها می تواند راه های هوایی را محدود کرده و باعث مشکل در تنفس شود. آلترناریا، آسپرژیلوس، کلادوسپوریوم و پنی سیلیوم شایع ترین کپک های آلرژیک هستند.

آلرژی به حیوان خانگی

واکنش آلرژیک به حیوان خانگی رایج است. حساسیت به گربه بیشتر از سگ است. منبع آلرژن گربه‌ها و سگ‌ها بزاق، ادرار و شوره آنهاست، نه خز آنها. شوره حیوانات خانگی پوسته های ریز پوست حیوانات خانگی است که می ریزند. به طور معمول با گربه ها و سگ ها مرتبط است، شوره حیوانات می تواند از هر حیوانی با خز باشد. یک واکنش آلرژیک به شوره حیوانات خانگی شامل عطسه، آبریزش بینی، خس خس سینه، مشکل در تنفس است و در موارد بدتر این می تواند علائم آسم را ایجاد کند. بهتر است تا حد امکان از قرار گرفتن در معرض حیوانی که باعث ایجاد آلرژی شما می شود خودداری کنید. افرادی که به پوست حیوانات خانگی آلرژی دارند و در تماس مستقیم هستند، ممکن است یک واکنش پوستی به نام درماتیت ایجاد کنند.

آلرژی

سم (حشره گزنده)

بیشتر افراد وقتی توسط حشره نیش می زنند دچار تورم، قرمزی و خارش می شوند. فردی که به زهر آلرژی دارد، علائم شدیدتری را تجربه می کند زیرا سیستم ایمنی بدنش نسبت به سم واکنش نشان می دهد. اگر توسط یک حشره نیش زده شوید، بدن شما آنتی بادی هایی به نام ایمونوگلوبولین E (IgE) تولید می کند. اگر دوباره توسط همان نوع حشره نیش زده شوید، IgE به سم واکنش نشان می دهد و واکنش آلرژیک ایجاد می کند. تعداد بسیار کمی از مردم واکنش های تهدید کننده زندگی به سم دارند. در موارد شدید، فرد ممکن است دچار آنافیلاکسی شود که نیاز به توجه فوری دارد. آنافیلاکسی یک واکنش آلرژیک شدید و تهدید کننده زندگی است. اگر پس از نیش حشره دچار علائم آنافیلاکسی شدید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

 

درمان آلرژی اغلب همه‌ جانبه است. باید شخصاً در حد ممکن از مواجهه با محرک‌های آلرژیک دوری کنید و از دارو‌های بدون نسخه و تجویزی مناسب برای رفع علائم و پیشگیری از واکنش شدید استفاده کنید. از آنجا که برخی آلرژی‌ها با گذر زمان برطرف می‌شوند، اغلب درمان دائمی ندارند. با پزشک خود همکاری کنید تا راه‌حل‌هایی پیدا کنید که بهترین کیفیت زندگی را به شما می‌بخشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *